Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the Nordic Oslo 2 Column Radiator delivers steady warmth while enhancing the look of your living space. With an impressive heat output of 1617 BTU (ΔT50), it ensures that small to medium bedrooms or compact living areas up to 13m² (140ft²) remain comfortable throughout the colder months. Measuring 600.00 × 521.00, this radiator features 11 heating sections, providing efficient and even heat distribution.
Its high-quality Gloss - RAL 9016 finish guarantees a premium, long-lasting surface that complements any interior. Engineered for durability and long-term stability once mounted, this wall-mounted mild steel radiator is fully certified to EN442 standards, offering peace of mind with a 15-year guarantee. Order now and enjoy fast UK delivery with trusted Trade Radiators service.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
How Efficient Are Column Radiators?
Best Column Radiators
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 1617 |
| BTU (Δ30) | 831 |
| Watts (W) | 473 |
| Watts (Δ30) | 244 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 521.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 601.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 11 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 8.800000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room