Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with the character of traditional columns, the Nordic Oslo Raw Metal Lacquered radiator offers both style and functionality for your home. Delivering a heat output of 2610 BTU, this 3-column mild steel radiator is perfect for maintaining a comfortable environment in small bedrooms or home offices, covering areas up to 21m² (226ft²). Measuring 500mm in height and 701mm in width, the radiator comprises 15 heating sections, providing efficient and evenly distributed heat.
Expertly finished in Lacquered, it exudes a refined, understated aesthetic while being constructed in line with UK and European testing standards. The radiator is supplied ready for connection to your existing wet heating system and comes with a 15-year guarantee, ensuring peace of mind. Upgrade your space with a column radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How Efficient Are Column Radiators?
How to Remove a Radiator
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Raw Metal Lacquered |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 2610 |
| BTU (Δ30) | 1344 |
| Watts (W) | 765 |
| Watts (Δ30) | 394 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 701.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 781.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 15 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 15.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room