Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Heritage-inspired looks with modern heating performance define the Nordic Oslo 4 Column radiator in a Raw Metal Lacquered finish. Delivering an impressive 8782 BTU, this radiator is perfect for expansive living areas up to 70m² (753ft²), making it ideal for large living rooms or bedrooms. Measuring 600.00 × 1511.00, it boasts 33 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Designed for wall mounting, this mild steel radiator is suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers. Its clean Lacquered tone is crafted to complement a wide range of UK interiors, ensuring it fits seamlessly into your home décor. Manufactured to precise UK standards, it comes with a 15-year guarantee, offering peace of mind and long-lasting performance.
Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
Video: How to Install a Column Radiator
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Raw Metal Lacquered |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 8782 |
| BTU (Δ30) | 4523 |
| Watts (W) | 2574 |
| Watts (Δ30) | 1326 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1511.00 |
| Projection from Wall (mm) | 163.0mm |
| Pipe Centres | 1,591.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 93.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 33 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Weight (kg) | 50.750000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room