Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A dependable heating upgrade with a refined, contemporary aesthetic, the Nordic Omega radiator in white offers a striking balance of style and functionality. With a heat output of 1604 BTU (ΔT50), it is ideal for small to medium living areas up to 13m² (140ft²). Measuring 440.00 × 440.00 and crafted from aluminium, this radiator is designed with 5 efficient heating sections.
It is simple to connect with standard radiator valves (not included), ensuring seamless integration into your existing heating system. Expertly finished in Gloss - RAL 9010, it adds a touch of elegance to any space, while its CE & EN442 certification guarantees verified performance and long-term reliability under a 15-year guarantee. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Omega |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9010 |
| BTU (Δ50) | 1604 |
| BTU (Δ30) | 826 |
| Watts (W) | 470 |
| Watts (Δ30) | 242 |
| Height (mm) | 440.00 |
| Width (mm) | 440.00 |
| Projection from Wall (mm) | 114.0 - 118.0mm |
| Pipe Centres | 520.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 67.0 - 71.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 5 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room