Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Strong heating performance in a compact, space-conscious form, the Nordic Flat panel radiator is designed to deliver warmth and style to your home. With an impressive 3644 BTU output, it efficiently heats spaces up to 29m² (312ft²), making it ideal for regular bedrooms or living areas. Measuring 400.00 × 900.00mm with a projection of 125.0 - 145.0mm, it seamlessly combines functionality with design.
This wall-mounted radiator is supplied ready for connection to your existing wet heating system. Its resilient Gloss - RAL 9016 coating provides a smooth, polished appearance, ensuring it complements any interior decor. Fully certified to EN442 standards, it promises long-term reliability backed by a 15-year guarantee.
Enjoy fast UK delivery from Trade Radiators, a trusted name since 2007. Get the warmth you need and the look you want - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3644 |
| BTU (Δ30) | 1877 |
| Watts (W) | 1068 |
| Watts (Δ30) | 550 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 900.00 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0 - 145.0mm |
| Pipe Centres | 980.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 73.0 - 93.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 22 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room