Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Even heat distribution from a durable build designed for long-term use makes the Nordic Flat panel radiator an ideal choice for your home. With a substantial 6670 BTU (ΔT50), this radiator provides ample warmth for sizeable bedrooms or generous living spaces up to 53m² (570ft²). Measuring 600.00 × 1600.00, with a projection ranging from 91.0 to 111.0mm and pipe centres at 1,680.00 mm, it's designed for efficiency and ease of integration into your space.
Completed with a Gloss - RAL 9016 finish, this white radiator offers a modern yet familiar aesthetic that complements any interior. Manufactured to precise UK standards and supplied with a 15-year guarantee, it can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment. Order now and enjoy fast UK delivery with trusted Trade Radiators service.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Flat |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 6670 |
| BTU (Δ30) | 3435 |
| Watts (W) | 1955 |
| Watts (Δ30) | 1007 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1600.00 |
| Projection from Wall (mm) | 91.0 - 111.0mm |
| Pipe Centres | 1,680.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 56.0 - 76.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Panel Type | Type 21 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 15 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room