Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This radiator combines strength and elegance with its column design, ensuring reliable comfort at ΔT50 °C. Providing an impressive 4410 BTU heat output, it is perfectly sized for regular living rooms up to 35m² (377ft²). The Nordic Oslo 2 Column Horizontal Radiator, with dimensions of 600.00 × 1376.00mm and 30 heating sections, offers reliable performance and a stylish design.
Its custom colour in a glossy finish complements both light and dark décor schemes, while its mild steel construction ensures durability. Designed with precision pipe centres, it allows for straightforward alignment and fitting. Manufactured to precise UK standards and supplied complete with a 15-year guarantee, this radiator promises peace of mind.
Order now and enjoy fast UK delivery with trusted Trade Radiators service.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss - (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 4410 |
| BTU (Δ30) | 2267 |
| Watts (W) | 1290 |
| Watts (Δ30) | 664 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1376.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 1,456.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4-5 Weeks |
| Weight (kg) | 24.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room