Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
From craftsmanship to heat performance, every detail of the Nordic Oslo 2 Column Horizontal Radiator is designed to provide lasting value and warmth. With an impressive output of 2205 BTU, this mild steel radiator is perfect for heating small to medium living areas up to 18m² (194ft²). Measuring 600mm × 701mm, it features 15 heating sections that ensure even heat distribution throughout your space.
Designed with precision pipe centres, it allows for straightforward alignment and fitting, making installation seamless. Its custom colour options in a clean Gloss finish complement a wide range of UK interiors, adding a touch of elegance to any room. This radiator is not only stylish but also reliable, meeting EN442 certification standards and backed by a full 15-year guarantee.
Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Nordic Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Nordic |
|---|---|
| Range | Oslo |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss - (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 2205 |
| BTU (Δ30) | 1133 |
| Watts (W) | 645 |
| Watts (Δ30) | 332 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 701.00 |
| Projection from Wall (mm) | 97.0 - 107.0mm |
| Pipe Centres | 781.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 64.0 - 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 15 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4-5 Weeks |
| Weight (kg) | 12.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room