Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the Reina Alento radiator enhances both comfort and décor. With 855 BTU (ΔT50), this compact stainless steel radiator is perfect for providing supplementary warmth in utility spaces or compact hallways up to 7m² (75ft²). Measuring 720.00 × 530.00 mm with a projection of 245.0 - 255.0 mm, it mounts flush to the wall for a clean, space-efficient finish.
Expertly finished in a Highly Polished style, the Alento range adds a refined, understated aesthetic to any space. Certified to meet EN442 standards and backed by a robust 25-year guarantee, it promises reliability and peace of mind. Discover lasting comfort - order your new radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Alento |
| Colour | Polished |
| Finish | Highly Polished |
| BTU (Δ50) | 855 |
| BTU (Δ30) | 441 |
| Watts (W) | 251 |
| Watts (Δ30) | 129 |
| Height (mm) | 720.00 |
| Width (mm) | 530.00 |
| Projection from Wall (mm) | 245.0 - 255.0mm |
| Pipe Centres | 500.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0 - 60.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Heat Source | Standard |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 8.200000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room