Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Timeless proportions and quality materials ensure this radiator performs as well as it looks. The Reina Nerox Designer Radiator in Satin offers a stunning Satin Brushed finish that integrates seamlessly with furniture and fittings in any room. Rated at 3984 BTU (ΔT50), it is perfect for medium-sized living areas or main bedrooms up to 32m² (344ft²).
Measuring 600.00 × 1180.00, this wall-mounted radiator boasts 20 heating sections, ensuring efficient heat distribution. Engineered for durability and long-term stability once mounted, it meets EN442 certification standards and comes with a 25-year guarantee, promising reliability and peace of mind. Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Nerox |
| Colour | Satin |
| Finish | Satin Brushed |
| BTU (Δ50) | 3984 |
| BTU (Δ30) | 2052 |
| Watts (W) | 1168 |
| Watts (Δ30) | 602 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Projection from Wall (mm) | 103.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 20 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 14.250000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room