Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Perfect for small bedrooms, studies, or compact living areas, the Reina Nevah Designer Radiator in Anthracite efficiently delivers 1816 BTU (ΔT50), making it ideal for spaces up to 15m² (161ft²). Measuring 295.00mm x 1000.00mm, this radiator features 10 heating sections that ensure effective heat distribution. The Matt - RAL 7016 finish provides a contemporary yet timeless touch, enhancing any everyday living area.
Designed with precision pipe centres, the Nevah radiator allows for straightforward alignment and fitting. Fully certified to EN442, it guarantees verified performance and long-term reliability, backed by a 10-year guarantee. Enjoy quality and performance, plus the convenience of fast UK delivery from Trade Radiators.
Shop this outstanding radiator now to enhance the comfort and style of your home.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Nevah |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 1816 |
| BTU (Δ30) | 935 |
| Watts (W) | 532 |
| Watts (Δ30) | 274 |
| Height (mm) | 295.00 |
| Width (mm) | 1000.00 |
| Projection from Wall (mm) | 103.0mm |
| Pipe Centres | 955.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 15.800000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room