Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Reina Rione designer radiator, with its sleek white finish and modern design, is an ideal choice for compact spaces, providing an efficient heating solution. With a heat output of 1353 BTU (ΔT50), this radiator is perfectly suited for areas up to 11m² (118ft²), such as small entryways or compact utility spaces. Its dimensions, measuring 550.00 × 600.00, ensure it fits seamlessly into tight spots without sacrificing heating power.
Featuring eight heating sections and a projection of 83.0mm, it is designed for optimal performance and space efficiency. Simple to connect with standard radiator valves (not included), the Reina Rione is UKCA and CE approved, offering peace of mind with a 10-year guarantee. The high-quality Matt - RAL 9016 finish enhances its durability and aesthetic appeal.
Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Rione |
| Colour | White |
| Finish | Matt - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 1353 |
| BTU (Δ30) | 698 |
| Watts (W) | 397 |
| Watts (Δ30) | 204 |
| Height (mm) | 550.00 |
| Width (mm) | 600.00 |
| Projection from Wall (mm) | 83.0mm |
| Pipe Centres | 555.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 55.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Bottom |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 11.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room