Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Timeless proportions and quality materials ensure this radiator performs as well as it looks. With 2742 BTU (ΔT50), the Reina Rione radiator provides consistent warmth in compact living rooms up to 22m² (237ft²). Backed by Trade Radiators' 15+ years of heating expertise and customer satisfaction, this mild steel radiator measures 550.00 × 800.00 and features 16 heating sections.
Its high-quality Matt - RAL 9016 finish ensures a premium, long-lasting surface, while being fully certified to EN442, offering verified performance and long-term reliability under a 10-year guarantee. Designed for wall mounting, it fits seamlessly into any space, complementing its surroundings with a sleek white finish. Shop now and keep your home perfectly warm all season long.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Reina |
|---|---|
| Range | Rione |
| Colour | White |
| Finish | Matt - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2742 |
| BTU (Δ30) | 1413 |
| Watts (W) | 804 |
| Watts (Δ30) | 414 |
| Height (mm) | 550.00 |
| Width (mm) | 800.00 |
| Projection from Wall (mm) | 107.0mm |
| Pipe Centres | 755.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 78.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 16 |
| Valve entry/exit | Bottom |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 24.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room