Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with the character of traditional columns, the Trade Direct Classic 3 Column Horizontal Radiator delivers an impressive 4223 BTU (ΔT50), making it ideal for heating medium-sized bedrooms or living spaces up to 34m² (366ft²). Measuring 400.00 × 1370.00, this radiator features 30 heating sections, ensuring optimal heat distribution. Crafted with a Gloss - RAL 9016 coating, it offers a sleek, lasting appearance that complements any interior style.
Designed to mount flush to the wall, it provides a clean, space-efficient finish, making it a practical addition to your home. With UKCA and CE approval, and backed by a 15-year guarantee, this radiator ensures long-term reliability and peace of mind. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Trade Direct Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
Best Column Radiators
| Brand | Trade Direct |
|---|---|
| Range | Classic |
| Colour | White |
| Finish | Satin - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4234 |
| BTU (Δ30) | 2181 |
| Watts (W) | 1241 |
| Watts (Δ30) | 639 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1370.00 |
| Projection from Wall (mm) | 118.0mm |
| Pipe Centres | 1,450.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 68.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 20 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 2-3 Days |
| Weight (kg) | 36.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room