Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - day in, day out. The Apollo Magenta Aluminium Radiator in Anthracite combines efficiency with style, delivering a robust heat output of 4401 BTU (ΔT50) that comfortably warms spaces up to 35m² (377ft²), making it ideal for typical living areas or medium-sized bedrooms. Measuring 1800.00 × 395.00, this radiator features five heating sections that ensure even heat distribution throughout your room.
Its stylish Matt - RAL 7016 finish integrates seamlessly with your existing decor, offering a modern touch. Designed to install neatly, it ensures both a professional look and efficient heat flow. With UKCA and CE approval and a 10-year guarantee, you can enjoy peace of mind with this reliable heating solution.
Upgrade your space with dependable heating - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 4401 |
| BTU (Δ30) | 2267 |
| Watts (W) | 1290 |
| Watts (Δ30) | 664 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 395.00 |
| Projection from Wall (mm) | 88.0mm |
| Pipe Centres | 475.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.0mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 5 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room