Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Rated at 4422 BTU (ΔT50), the Apollo Magenta Aluminium Radiator in Anthracite offers exceptional heating performance, making it ideal for medium-sized living areas or main bedrooms of up to 35m² (377ft²). Measuring a practical 600.00 × 955.00, this radiator features 12 heating sections that ensure an even distribution of warmth. Presented in a sophisticated Matt - RAL 7016 finish, it brings a balanced elegance to any living space.
Designed to mount flush to the wall, it provides a neat, space-efficient solution for your heating needs. Fully certified to EN442 standards, it guarantees reliable performance and comes with a 10-year guarantee, offering peace of mind and long-term value. Order securely online and enjoy fast, tracked UK delivery.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 4422 |
| BTU (Δ30) | 2277 |
| Watts (W) | 1296 |
| Watts (Δ30) | 667 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 955.00 |
| Projection from Wall (mm) | 88.0mm |
| Pipe Centres | 1,035.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.0mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room