Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Magenta Anthracite radiator is a high-performing heating solution, perfectly designed for generous living areas or main bedrooms up to 51m² (549ft²). Rated at 6350 BTU (ΔT50), it ensures optimal warmth and comfort. Measuring an impressive 1800.00 × 635.00, this aluminium radiator features eight efficient heating sections with a projection of 77.0mm.
Its elegant Matt - RAL 7016 finish not only adds a touch of sophistication but also guarantees long-lasting durability. Engineered for stability, this wall-mounted radiator complies with UK and European safety standards, backed by a reassuring 10-year guarantee. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 6350 |
| BTU (Δ30) | 3270 |
| Watts (W) | 1861 |
| Watts (Δ30) | 958 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 635.00 |
| Projection from Wall (mm) | 77.0mm |
| Pipe Centres | 715.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.9mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room