Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with a finish that complements a wide range of interiors, the Apollo Magenta Aluminium Radiator in Anthracite is a stylish and efficient heating solution. Rated at 3473 BTU (ΔT50), it's perfect for medium living rooms or double bedrooms up to 28m² (301ft²). Measuring 300.00 × 1435.00, this wall-mounted radiator features 18 heating sections and a projection of 77.0mm, ensuring ample heat distribution throughout your space.
The resilient Matt - RAL 7016 coating gives the radiator a smooth, polished appearance, enhancing its aesthetic appeal. It meets EN442 certification standards and comes with a comprehensive 10-year guarantee, providing peace of mind with your purchase. Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 3473 |
| BTU (Δ30) | 1789 |
| Watts (W) | 1018 |
| Watts (Δ30) | 524 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1435.00 |
| Projection from Wall (mm) | 77.0mm |
| Pipe Centres | 1,515.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.9mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 18 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room