Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Solid output in a slim footprint, ideal where wall space is at a premium. The Apollo Magenta Aluminium Radiator in anthracite boasts an impressive 2317 BTU heat output, effectively warming spaces up to 19m² (205ft²). Measuring 300.00 × 955.00mm with a sleek projection of 77.0mm, this radiator is composed of 12 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Presented in a Matt - RAL 7016 finish, it adds a sophisticated touch to any living area. Designed to install neatly on the wall, it provides both a professional look and optimal heat flow. With full EN442 certification, it promises verified performance and long-term reliability, backed by a 10-year guarantee.
Warm up your living space-order this radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 2317 |
| BTU (Δ30) | 1193 |
| Watts (W) | 679 |
| Watts (Δ30) | 350 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 955.00 |
| Projection from Wall (mm) | 77.0mm |
| Pipe Centres | 1,035.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.9mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room