Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Solid output in a slim footprint, the Apollo Magenta Aluminium Radiator in Silver is ideal where wall space is at a premium. With a substantial heat output of 2948 BTU (ΔT50), this radiator is designed to efficiently heat small living spaces or studies up to 24m² (258ft²). Measuring 600.00mm × 635.00mm and featuring 8 heating sections, this radiator combines robust performance with a sleek design.
The contemporary yet timeless Gloss - RAL 9006 finish enhances everyday living areas, making it a stylish addition to any room. Simple to connect with standard radiator valves (not included), this radiator is built in line with UK and European testing standards and is covered by a 10-year guarantee. Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | Silver |
| Finish | Gloss - RAL 9006 |
| BTU (Δ50) | 2948 |
| BTU (Δ30) | 1518 |
| Watts (W) | 864 |
| Watts (Δ30) | 445 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 635.00 |
| Projection from Wall (mm) | 88.0mm |
| Pipe Centres | 715.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.0mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room