Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Magenta Aluminium Radiator in stunning silver with a smooth gloss finish is designed to seamlessly enhance any room's aesthetic, whether modern or traditional. With a powerful heat output of 2736 BTU, this radiator is perfect for efficiently warming small living spaces or studies up to 22m² (237ft²). Measuring 600.00 × 635.00, it features eight heating sections that ensure consistent warmth throughout your space.
Fully certified to EN442 standards, the Magenta guarantees verified performance and long-term reliability, backed by a 10-year warranty. You can easily install it on new or existing pipework with minimal adjustment. Enjoy fast delivery to all mainland UK addresses.
Upgrade your space with a radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | Silver |
| Finish | Gloss - RAL 9006 |
| BTU (Δ50) | 2736 |
| BTU (Δ30) | 1409 |
| Watts (W) | 802 |
| Watts (Δ30) | 413 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 635.00 |
| Projection from Wall (mm) | 77.0mm |
| Pipe Centres | 715.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.9mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room