Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Even heat distribution from a durable build designed for long-term use is at the heart of the Apollo Magenta Aluminium Radiator in a sleek silver finish. With a powerful 4105 BTU (ΔT50) output, this radiator is perfect for heating spacious bedrooms or living areas up to 33m² (355ft²). Measuring 600.00 × 955.00, its 12 heating sections ensure efficient warmth, while the 77.0mm projection provides a compact fit.
Finished in a clean Gloss - RAL 9006 tone, it complements a wide range of UK interiors. Built in line with UK and European testing standards, this radiator comes with a reassuring 10-year guarantee. Order securely online and enjoy fast, tracked UK delivery.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | Silver |
| Finish | Gloss - RAL 9006 |
| BTU (Δ50) | 4105 |
| BTU (Δ30) | 2114 |
| Watts (W) | 1203 |
| Watts (Δ30) | 620 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 955.00 |
| Projection from Wall (mm) | 77.0mm |
| Pipe Centres | 1,035.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.9mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room