Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
With a heat output of 2211 BTU, the Apollo Magenta radiator is expertly designed to provide efficient warmth for small bedrooms or studies up to 18m² (194ft²). Measuring 600.00 × 475.00, this radiator features six heating sections, ensuring optimal heat distribution across your space. Defined by a Gloss - RAL 9016 finish, it combines durability with understated elegance, making it a stylish addition to any room.
This aluminium radiator mounts flush to the wall, offering a clean, space-efficient finish ideal for compact living areas. Built in line with UK and European testing standards, it comes with a comprehensive 10-year guarantee for added peace of mind. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2211 |
| BTU (Δ30) | 1139 |
| Watts (W) | 648 |
| Watts (Δ30) | 334 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 475.00 |
| Projection from Wall (mm) | 88.0mm |
| Pipe Centres | 555.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.0mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 6 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room