Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Made for UK homes, the Apollo Magenta radiator offers consistent output and a versatile finish. With a robust heat output of 3422 BTU, this aluminium radiator is perfectly sized for regular living rooms or medium-sized bedrooms, effectively warming spaces up to 27m² (291ft²). Measuring 600.00 × 795.00, it comprises 10 heating sections and projects 77.0mm from the wall, ensuring both efficient heating and a sleek profile.
Finished in a Gloss - RAL 9016, this radiator brings depth and warmth to your chosen room style, enhancing any interior with its modern appeal. Built in line with UK and European testing standards, it comes with a 10-year guarantee, promising reliability and peace of mind. Discover lasting comfort-order your new radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Magenta |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3422 |
| BTU (Δ30) | 1762 |
| Watts (W) | 1003 |
| Watts (Δ30) | 517 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 795.00 |
| Projection from Wall (mm) | 77.0mm |
| Pipe Centres | 875.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 50.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2 - 2.9mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room