Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a form that suits modern living, the Apollo Malpensa radiator in anthracite offers a contemporary solution for heating small bedrooms or studies up to 17m² (183ft²). With a robust heat output of 2156 BTU (ΔT50), this aluminium radiator is perfect for maintaining a cosy atmosphere in compact living areas. Measuring at 300mm × 960mm, it features 12 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
The radiator's wall-mounted design and side valve entry make it compatible with all conventional UK central heating setups, allowing for straightforward integration into your home. Its Matt - RAL 7016 finish adds a touch of elegance to any room, providing a contemporary yet timeless appeal. UKCA and CE approved, and backed by a 10-year guarantee, this radiator is a reliable choice for your heating needs.
Upgrade your space with dependable heating - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Malpensa |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 2156 |
| BTU (Δ30) | 1111 |
| Watts (W) | 632 |
| Watts (Δ30) | 325 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 960.00 |
| Projection from Wall (mm) | 84.0mm |
| Pipe Centres | 1,040.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 25.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.5mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room