Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
From build quality to heat performance, every detail of the Apollo Malpensa radiator is focused on lasting warmth and value. This anthracite radiator offers an impressive heat output of 1788 BTU (ΔT50), perfect for efficiently warming small to medium living areas up to 14m² (151ft²). Measuring 600.00 × 476.00 and featuring four heating sections, it combines compact size with powerful performance.
Crafted from durable aluminium with a 1.5mm thickness, it is prepped for installation by any qualified heating professional. The sleek, matt finish in RAL 7016 not only ensures a stylish look but also promises a lasting appearance. Certified to meet UK and European standards, and backed by a 10-year guarantee, this radiator ensures peace of mind and reliability.
Secure your radiator now and enjoy efficient heating all year round.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Malpensa |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 1788 |
| BTU (Δ30) | 921 |
| Watts (W) | 524 |
| Watts (Δ30) | 270 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 476.00 |
| Projection from Wall (mm) | 84.0mm |
| Pipe Centres | 556.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 25.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.5mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 4 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room