Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Malpensa radiator is an ideal choice for maintaining warmth and comfort in regular bedrooms or living rooms up to 29m² (312ft²), thanks to its impressive 3583 BTU heat output. Measuring 630.00 × 1200.00, this aluminium radiator features 15 heating sections, ensuring efficient heat distribution throughout the space. Expertly finished in a Matt - RAL 7016 anthracite shade, it brings a refined, timeless aesthetic to any room.
Supplied ready for connection to your existing wet heating system, this wall-mounted radiator is both practical and stylish. You can trust in its quality, as it is UKCA and CE approved and backed by a 10-year guarantee, offering peace of mind. Enjoy fast UK delivery from Trade Radiators, a trusted name since 2007.
Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Malpensa |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 3583 |
| BTU (Δ30) | 1845 |
| Watts (W) | 1050 |
| Watts (Δ30) | 541 |
| Height (mm) | 630.00 |
| Width (mm) | 1200.00 |
| Projection from Wall (mm) | 75.0mm |
| Pipe Centres | 1,280.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 56.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.5mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 15 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room