Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Modena Aluminium Radiator is a perfect blend of style and efficiency, designed to meet modern heating needs. Rated at 4709 BTU (ΔT50), this radiator is ideal for medium living rooms or double bedrooms, efficiently covering spaces up to 38m² (409ft²). Measuring 430.00 × 1220.00 with 15 heating sections, it provides substantial warmth while maintaining a sleek profile.
Presented in a Gloss - RAL 9016 finish, it adds a sophisticated touch to any living space. The radiator's aluminium construction ensures durability and excellent heat conductivity. Designed to install neatly, it ensures both a professional look and efficient heat flow.
With UKCA and CE approval and a reassuring 10-year guarantee, you can trust in its quality and performance. Buy online securely and enjoy a warmer, more inviting home.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Modena |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4709 |
| BTU (Δ30) | 2425 |
| Watts (W) | 1380 |
| Watts (Δ30) | 711 |
| Height (mm) | 430.00 |
| Width (mm) | 1220.00 |
| Depth (mm) | 95 |
| Projection from Wall (mm) | 120.0mm |
| Pipe Centres | 1,300.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 75.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 80mm |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 0.8 - 2 mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 15 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room