Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A dependable heating upgrade with a refined, contemporary aesthetic, the Apollo Modena radiator in white is the perfect choice for those seeking style and efficiency. Rated at 6195 BTU (ΔT50), this radiator is ideal for generous living areas or main bedrooms, covering spaces up to 50m² (538ft²). Measuring 580.00 × 1220.00 and featuring 15 heating sections, this radiator is part of Trade Radiators' Eco Promise, emphasizing responsibility and sustainability in heating.
Finished in Gloss - RAL 9016, it brings depth and warmth to your chosen room style, while its wall-mounted design ensures a clean, space-efficient finish. UKCA and CE approved, the Apollo Modena is backed by a 10-year guarantee for peace of mind. Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Modena |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 6195 |
| BTU (Δ30) | 3191 |
| Watts (W) | 1816 |
| Watts (Δ30) | 935 |
| Height (mm) | 580.00 |
| Width (mm) | 1220.00 |
| Depth (mm) | 95 |
| Projection from Wall (mm) | 120.0mm |
| Pipe Centres | 1,300.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 75.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Tube Diameter | 80mm |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 0.8 - 2 mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 15 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room