Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Heritage-inspired looks with modern heating performance, the Apollo Monza 2 Column Aluminium Radiator offers an impressive 3326 BTU (ΔT50) heat output, making it ideal for maintaining comfortable warmth in medium-sized bedrooms or living spaces up to 27m² (291ft²). This wall-mounted radiator, measuring 420.00 × 1170.00, features 25 heating sections, providing efficient heat distribution throughout your room. Its distinctive Gloss - RAL 9016 finish elevates the overall look of your living space, ensuring it complements any interior decor.
Designed with practicality in mind, this radiator is prepped for installation by any qualified heating professional, providing peace of mind with its UKCA and CE approvals and a 10-year guarantee. With fast delivery to all mainland UK addresses, choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Aluminium Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Remove a Radiator
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Monza |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 3326 |
| BTU (Δ30) | 1713 |
| Watts (W) | 975 |
| Watts (Δ30) | 502 |
| Height (mm) | 420.00 |
| Width (mm) | 1170.00 |
| Depth (mm) | 70 |
| Projection from Wall (mm) | 95.0mm |
| Pipe Centres | 1,250.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 60.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room