Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A versatile column radiator that balances output and style, the Apollo Monza 3 Column Aluminium Radiator in a sleek Gloss - RAL 9016 finish is a perfect choice for those seeking dependable heating. This radiator outputs an impressive 5322 BTU (ΔT50), providing consistent warmth to generous living spaces of up to 43m² (463ft²). Measuring 420.00 × 1400.00 with 30 heating sections, it is designed to meet the needs of spacious living rooms or larger double bedrooms.
The durable aluminium construction ensures efficient performance, while the finish adds subtle character and is easy to maintain. Prepped for installation by any qualified heating professional, this radiator is manufactured to precise UK standards and comes with the assurance of a 10-year guarantee. Upgrade your space with dependable heating - shop this column radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Monza |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 5322 |
| BTU (Δ30) | 2741 |
| Watts (W) | 1560 |
| Watts (Δ30) | 803 |
| Height (mm) | 420.00 |
| Width (mm) | 1400.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 110.0mm |
| Pipe Centres | 1,480.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 60.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room