Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Made for UK homes, this Apollo Monza 4 Column aluminium radiator offers consistent output and a sleek finish to complement any décor. With a powerful 5630 BTU (ΔT50) heat output, this radiator efficiently warms larger spaces, such as double bedrooms or spacious living rooms, covering areas up to 45m² (484ft²). Measuring 420.00mm in height and 1170.00mm in width, it features 25 heating sections to ensure optimal warmth distribution.
Expertly finished in Gloss - RAL 9016, the radiator boasts a refined aesthetic that seamlessly integrates with modern interiors. Prepped for installation by any qualified heating professional, it meets EN442 certification standards, offering peace of mind with a full 10-year guarantee. Backed by Trade Radiators' 15+ years of heating expertise and customer satisfaction, this radiator is a reliable choice for those seeking both style and performance.
Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Aluminium Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Monza |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 5630 |
| BTU (Δ30) | 2899 |
| Watts (W) | 1650 |
| Watts (Δ30) | 850 |
| Height (mm) | 420.00 |
| Width (mm) | 1170.00 |
| Depth (mm) | 140 |
| Projection from Wall (mm) | 150.0mm |
| Pipe Centres | 1,250.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 80.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room