Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 2 Column Radiator in Matt Anthracite delivers an impressive 3190 BTU, ideal for heating spaces up to 26m² (280ft²), making it perfect for regular living rooms or standard bedrooms. This radiator measures 750.00 × 812.00 mm and features 17 heating sections with a projection of 96.0 mm. Its resilient Matt coating offers a smooth, polished appearance, enhancing any room's aesthetic.
Wall-mounted and made from mild steel, this radiator is designed for efficient heating. Simple to connect with standard radiator valves (not included), its installation provides flexibility without hassle. UKCA and CE approved, it comes with a 10-year guarantee, ensuring peace of mind.
Order now and enjoy fast UK delivery with trusted Trade Radiators service.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
Best Column Radiators
How to Remove a Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt |
| BTU (Δ50) | 3190 |
| BTU (Δ30) | 1643 |
| Watts (W) | 935 |
| Watts (Δ30) | 482 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 812.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 892.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 17 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 19.210000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room