Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 2 Column Radiator in Cream White offers a superb heating solution with a 3153 BTU output, effectively warming spaces up to 25m² (269ft²), making it ideal for standard bedrooms or living rooms. Measuring 700.00 × 996.00, this mild steel radiator features 21 heating sections to ensure consistent warmth throughout your space. Designed to mount flush to the wall, it provides a clean, space-efficient finish that complements its modern aesthetic.
Completed with a Gloss - RAL 9001 finish, this radiator combines functionality with style. Certified with UKCA and CE marks and backed by a 10-year guarantee, it offers peace of mind in both performance and reliability. Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Turn a Radiator Off
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Cream White |
| Finish | Gloss - RAL 9001 |
| BTU (Δ50) | 3153 |
| BTU (Δ30) | 1624 |
| Watts (W) | 924 |
| Watts (Δ30) | 476 |
| Height (mm) | 700.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room