Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The column design of the Apollo Roma radiator offers a blend of strength and elegance, ensuring reliable comfort at ΔT50 °C. It provides an impressive 3821 BTU heat output, making it ideal for regular living rooms or double bedrooms up to 31m² (334ft²). With a measurement of 2000.00 × 398.00, this 2-column radiator features 8 heating sections, delivering warmth with efficiency.
A resilient Gloss finish, unless otherwise specified, gives the radiator a smooth, polished appearance. Mounting brackets and fixings are included for a secure setup. Meeting EN442 certification standards, it comes with a 10-year guarantee, assuring you of its quality and longevity.
Upgrade your space with dependable heating - shop this column radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Remove a Radiator
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 3821 |
| BTU (Δ30) | 1968 |
| Watts (W) | 1120 |
| Watts (Δ30) | 577 |
| Height (mm) | 2000.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 23.520000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room