Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This adaptable column radiator combines timeless design with reliable performance, making it perfect for providing enduring warmth throughout your home. With a robust heat output of 1576 BTU (ΔT50), this Apollo Roma radiator is designed to efficiently heat small living spaces or studies up to 13m² (140ft²). Featuring a 2-column profile, it measures 300.00 × 996.00 with 21 heating sections and a projection of 96.0mm, ensuring optimal heat distribution.
Simple to connect with standard radiator valves (not included), this radiator is crafted from mild steel with a smooth Gloss (unless specified) surface that fits effortlessly into both modern and traditional interiors. UKCA and CE approved, it comes with a reassuring 10-year guarantee, providing peace of mind for years to come. Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Child-Proof Your Radiators
How to Remove a Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 1576 |
| BTU (Δ30) | 812 |
| Watts (W) | 462 |
| Watts (Δ30) | 238 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room