Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
From craftsmanship to heat performance, every detail of the Apollo Roma 2 Column radiator is designed to provide lasting value and warmth. Delivering an impressive 2651 BTU (ΔT50), this radiator is perfect for heating compact living spaces, like small bedrooms or studies, up to 21m² (226ft²). Measuring 500.00mm × 996.00mm, this radiator comprises 21 heating sections, ensuring efficient heat distribution throughout your room.
Its mild steel construction and custom colour gloss finish offer a premium, long-lasting surface that complements any decor. The unit mounts flush to the wall, providing a clean, space-efficient finish that seamlessly integrates into your home. Built in line with UK and European testing standards, it comes with a 10-year guarantee, offering peace of mind and reliable performance.
Warm up your living space - order this column radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Remove a Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 2651 |
| BTU (Δ30) | 1365 |
| Watts (W) | 777 |
| Watts (Δ30) | 400 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room