Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the Apollo Roma vertical radiator in matt anthracite seamlessly blends traditional and modern styles. With a heat output of 1446 BTU, it is ideal for providing focused warmth in spaces up to 12m² (129ft²), such as compact storage areas or entryway spaces. Measuring 1500.00 × 214.00, this radiator features 4 heating sections and is crafted from durable mild steel with a material thickness of 1.25mm.
The smooth matt surface ensures it fits effortlessly into any interior, while its vertical design maximizes space efficiency. Built to meet UK and European standards, it comes with a 10-year guarantee, offering peace of mind and long-lasting performance. Order now and enjoy fast UK delivery with trusted Trade Radiators service.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Remove a Radiator
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt |
| BTU (Δ50) | 1446 |
| BTU (Δ30) | 745 |
| Watts (W) | 424 |
| Watts (Δ30) | 218 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 214.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 294.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 4 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 8.840000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room