Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 2 Column Vertical Radiator in Satin Gold is designed to provide efficient heating with a heat output of 3412 BTU, ensuring warmth in medium-sized bedrooms or living spaces up to 27m² (291ft²). Measuring 1800.00 × 398.00mm, it features 8 heating sections with a 96.0mm projection, making it both a functional and stylish addition to your home. Completed with a Satin finish that feels modern yet familiar, this radiator is a sleek choice for any contemporary interior.
Its mild steel construction and wall-mounted design ensure durability and reliability, with full certification to EN442 standards. Simple to connect with standard radiator valves (not included), it offers a 10-year guarantee for peace of mind. Shop now and keep your home perfectly warm all season long.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How Efficient Are Column Radiators?
Best Column Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Gold |
| Finish | Satin |
| BTU (Δ50) | 3412 |
| BTU (Δ30) | 1757 |
| Watts (W) | 1000 |
| Watts (Δ30) | 515 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 66 |
| Projection from Wall (mm) | 96.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 63.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 21.200000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room