Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This radiator, designed for UK homes, provides steady performance and boasts a stylish finish to enhance any interior design. Delivers 1392 BTU (ΔT50) - perfect for keeping small utility areas frost-free up to 11m² (118ft²). Measuring 500.00 × 398.00, it's crafted with 8 heating sections and has a projection of 137.0mm, ensuring efficient heat distribution in compact spaces.
The distinctive Matt Anthracite finish elevates the overall look of your living space, making it an attractive addition to any room. Mounting brackets and fixings are included for a secure setup, and it's built in line with UK and European testing standards, covered by a 10-year guarantee. Shop now and keep your home perfectly warm all season long.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Turn a Radiator Off
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Matt |
| BTU (Δ50) | 1392 |
| BTU (Δ30) | 717 |
| Watts (W) | 408 |
| Watts (Δ30) | 210 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 10.320000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room