Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with the character of traditional columns, the Apollo Roma 3 Column Radiator in Black Metallic offers an impressive 3480 BTU heat output. This makes it an ideal choice for medium-sized living rooms or double bedrooms, effectively covering areas up to 28m² (301ft²). Measuring 700.00 × 812.00 with 17 heating sections and a projection of 137.0mm, this radiator adds a touch of elegance while ensuring functional efficiency.
Prepped for installation by any qualified heating professional, it meets EN442 certification standards and comes with a reassuring 10-year guarantee. With its clean Matt Fine Texture finish, it complements a wide range of UK interiors, bringing style and warmth to your space. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Child-Proof Your Radiators
Best Column Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Black Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 3480 |
| BTU (Δ30) | 1792 |
| Watts (W) | 1020 |
| Watts (Δ30) | 525 |
| Height (mm) | 700.00 |
| Width (mm) | 812.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 892.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 17 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room