Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Even heat distribution from a durable column build is what you can expect with the Apollo Roma 3 Column Radiator in Black Metallic. Delivering an impressive 4299 BTU, this radiator efficiently heats spaces up to 34m² (366ft²), making it ideal for regular bedrooms or living rooms. Measuring 700.00 × 996.00 with a projection of 137.0mm, the radiator features 21 heating sections, ensuring ample warmth throughout your space.
The high-quality Matt Fine Texture finish guarantees a premium, long-lasting surface that complements any interior style. Supplied ready for connection to your existing wet heating system, this floor-mounted radiator meets EN442 certification standards and comes with a full 10-year guarantee, offering peace of mind and reliability. Order now and enjoy fast UK delivery with trusted Trade Radiators service.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
How to Turn a Radiator Off
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Black Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 4299 |
| BTU (Δ30) | 2214 |
| Watts (W) | 1260 |
| Watts (Δ30) | 649 |
| Height (mm) | 700.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room