Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Discover the Apollo Roma 3 Column Radiator in a custom colour, crafted for those who value both aesthetics and efficiency. Rated at 5800 BTU (ΔT50), this radiator is ideal for spacious living rooms or large double bedrooms, effectively heating areas up to 46m² (495ft²). With dimensions of 1800.00 × 490.00, it boasts a sleek gloss finish (unless specified) that enhances the warmth and style of your space.
This radiator is a standout selection from Trade Radiators' curated collection of thousands of quality heating products, featuring 10 heating sections for optimal performance. UKCA and CE approved, it comes with a reassuring 10-year guarantee, ensuring durability and peace of mind. Experience quality and performance with fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 5800 |
| BTU (Δ30) | 2987 |
| Watts (W) | 1700 |
| Watts (Δ30) | 876 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 490.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 570.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room