Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A dependable heating upgrade with a refined column aesthetic, the Apollo Roma 3 Column Radiator offers impressive performance and style. With a powerful output of 7677 BTU (ΔT50), it efficiently warms expansive bedrooms up to 61m² (657ft²), making it ideal for large living areas or bedrooms. Measuring 750.00 × 1410.00, this radiator features 30 heating sections that ensure consistent heat distribution.
Constructed from durable mild steel with a Smooth Gloss finish (unless specified), it complements both modern and traditional interiors. This radiator connects directly to your flow and return pipework for dependable operation and adheres to UK and European testing standards, backed by a 10-year guarantee. Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 7677 |
| BTU (Δ30) | 3954 |
| Watts (W) | 2250 |
| Watts (Δ30) | 1159 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room