Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 3 Column Radiator in Jet Black delivers an impressive 3480 BTU, making it ideal for regular living rooms or medium-sized bedrooms up to 28m² (301ft²). This floor-mounted radiator measures 700.00mm in height by 812.00mm in width, featuring 17 heating sections and a projection of 137.0mm. The high-quality Matt - RAL 9005 finish ensures a premium, long-lasting surface, adding a sleek and modern touch to any space.
Compatible with all conventional UK central heating setups, it integrates seamlessly into existing systems. With the added reassurance of UKCA and CE approval, and a 10-year guarantee, you can be confident in its durability and performance. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Jet Black |
| Finish | Matt - RAL 9005 |
| BTU (Δ50) | 3480 |
| BTU (Δ30) | 1792 |
| Watts (W) | 1020 |
| Watts (Δ30) | 525 |
| Height (mm) | 700.00 |
| Width (mm) | 812.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 892.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 17 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room