Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the Apollo Roma 3 Column Radiator in Oyster White is a perfect heating solution for larger spaces. Delivering 5118 BTU (ΔT50), it efficiently heats areas up to 41m² (441ft²), making it ideal for generous living rooms or bedrooms. Measuring 700.00 × 1180.00 and comprising 25 heating sections, this mild steel radiator boasts a Gloss - RAL 1013 finish, ensuring a sleek, enduring appearance.
It is fully certified to EN442 standards, offering verified performance with a 10-year guarantee for long-term reliability. The radiator installs securely using the included wall brackets and fixings, adding peace of mind to its aesthetic appeal. Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
Best Column Radiators
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Oyster White |
| Finish | Gloss - RAL 1013 |
| BTU (Δ50) | 5118 |
| BTU (Δ30) | 2636 |
| Watts (W) | 1500 |
| Watts (Δ30) | 773 |
| Height (mm) | 700.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room