Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Made for UK homes, this Apollo Roma 3 Column vertical radiator offers consistent output and a sleek finish to complement any décor. Rated at 3903 BTU (ΔT50), it is perfect for medium living rooms or double bedrooms up to 31m² (334ft²). Measuring 1500.00 × 398.00, this radiator features 8 heating sections, ensuring reliable performance and stylish design.
Expertly finished in Satin Gold, it adds a refined, classic aesthetic to any space. Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, it provides long-term reliability. Fully certified to EN442, it comes with a 10-year guarantee for peace of mind.
Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
Video: How to Install a Column Radiator
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Gold |
| Finish | Satin |
| BTU (Δ50) | 3903 |
| BTU (Δ30) | 2010 |
| Watts (W) | 1144 |
| Watts (Δ30) | 589 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 398.00 |
| Depth (mm) | 107 |
| Projection from Wall (mm) | 137.0mm |
| Pipe Centres | 478.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 84.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 27.760000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room