Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a column form, the Apollo Roma 4 Column Horizontal Radiator in Matt White is a stellar choice for those looking to efficiently heat medium-sized living rooms or double bedrooms. Rated at 3889 BTU (ΔT50), this radiator comfortably warms spaces up to 31m² (334ft²), ensuring cozy comfort during the colder months. Measuring 750.00 × 582.00 with a projection of 178.0mm, its 12 heating sections provide ample heat distribution.
Crafted from mild steel with a material thickness of 1.25mm, this wall-mounted unit is suitable for all conventional wet heating circuits and combi boilers, meeting EN442 certification standards with a solid 10-year guarantee. Its clean Matt finish is designed to complement a wide range of UK interiors. Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Remove a Radiator
Best Column Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | White |
| Finish | Matt |
| BTU (Δ50) | 3889 |
| BTU (Δ30) | 2003 |
| Watts (W) | 1140 |
| Watts (Δ30) | 587 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 582.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 662.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 12 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 27.120000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room