Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A versatile column radiator that balances output and style, the Apollo Roma is an exceptional choice for medium-sized bedrooms or living spaces. With an impressive output of 3770 BTU (ΔT50), it ensures areas up to 30m² (323ft²) remain comfortably warm. Measuring 500.00 × 812.00, this radiator features 17 efficient heating sections, making it both practical and stylish.
The distinctive Satin gold finish elevates the overall look of your living space, adding a touch of elegance. Built to connect directly to your flow and return pipework, it offers dependable operation while adhering to UK and European testing standards. With a 10-year guarantee, you can trust in its quality and durability.
Warm up your living space - order this column radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Gold |
| Finish | Satin |
| BTU (Δ50) | 3770 |
| BTU (Δ30) | 1942 |
| Watts (W) | 1105 |
| Watts (Δ30) | 569 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 812.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 892.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 17 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Weight (kg) | 25.840000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room