Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma 4 Column Radiator in Brown Metallic offers a substantial heat output of 7882 BTU, making it ideal for warming sizeable living spaces up to 63m² (678ft²). Measuring 700.00 × 1410.00, this mild steel radiator with a 4-column profile provides efficient heating through its 30 sections. Finished in a Matt Fine Texture, it adds depth and warmth to any room's aesthetic.
Installation is secure using the included wall brackets and fixings, ensuring a stable and durable fit. Built to UK and European testing standards, it comes with a 10-year guarantee, reinforcing its reliability. Plus, with Trade Radiators' Price Match Promise, you're guaranteed the best price.
Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Remove a Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Brown Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 7882 |
| BTU (Δ30) | 4059 |
| Watts (W) | 2310 |
| Watts (Δ30) | 1190 |
| Height (mm) | 700.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room